GAN039-650NTB - 4 kW, 85-265 Vac analog bridgeless totem-pole PFC evaluation board
For this evaluation board, the PFC circuit has been implemented on a 4-layer PCB, with 2 oz copper for the outer layers and 1.5 oz copper for the inner layers. GAN039-650NTB devices by Nexperia are used for both the fast and slow switching legs. The inductor is made of a High Flux core with the inductance of 480 μH and a DC resistance of 0.025 Ω, designed to operate at 65 kHz. A simple 4 A rated high/low side driver IC (Si8273) with 0 V and 12 V as the on/off voltage levels directly drives each GaN FET. The control function is handled by a TI UCC28180 PFC controller.
4 kW analogue bridgeless totem-pole PFC evaluation board
Key features & benefits
Key applications
板上的产品 (1)
Type number Description Status Quick access
GAN039-650NTB 650 V, 33 mOhm Gallium Nitride (GaN) FET in a CCPAK1212i package Production
相关板块 (5)
Board Description Type Quick links Shop link
NX-HB-GAN039-650NTB-TSCUL - 400 V, 3.5 kW GaN FET (top-side cooled) half-bridge evaluation board NEVB-HB-GAN039-650NTB-TSCUL---400-V-3-5-kW-GaN-FET--top-side-cooled--half-bridge-evaluation-board NX-HB-GAN039-650NTB-TSCUL - 400 V, 3.5 kW GaN FET (top-side cooled) half-bridge evaluation board Evaluation board 订单