NX-HB-GAN041-650WSB - 400 V, 3.5 kW, 100 kHz GaN FET half-bridge evaluation board
The NX-HB-GAN041UL GAN041-650WSB half-bridge evaluation board provides the elements of a simple buck or boost converter. This enables the switching characteristics and efficiency achievable with Nexperia’s 650 V GaN FETs. The circuit can be configured for synchronous rectification, in either buck or boost mode. Selection jumpers allow the use of a single logic input or separate high side & low side logic inputs. The high-voltage input and output can operate at up to 400 V DC, with a power output of up to 3.5 kW. The inductor provided is intended for efficient operation at 100 kHz, however, other inductors and frequencies may be used.
NX-HB-GAN041UL GAN041-650WSB half-bridge evaluation board
Key features & benefits
The Gallium Nitride (GaN) FET GAN041-650WSB (35 mΩ RDS(on) typ.) used in this evaluation board is a normally-off device, comprised of a high-voltage depletion-mode GaN HEMT (High Electron Mobility Transistor) combined with a tailored 30 V Si-FET in a cascode configuration.It is assembled as a die-on-die stack for best performance and minimized internal parasitics, housed in a 3-pin TO-247 package.
Key features of GAN041-650WSB include:
  • Very low switching losses
  • Rugged gate with high threshold voltage, Vth = 4 V, enables single supply gate drive voltage 0 V to 10 - 12 V.
  • Very good QGD/QGS << 1 ratio, protects against parasitic turn-on
  • Minimal reverse-recovery
  • Best in class third-quadrant off-state conduction performance for wide-bandgap devices
Key applications
板上的产品 (2)
Type number Description Status Quick access
GAN041-650WSB 650 V, 35 mΩ Gallium Nitride (GaN) FET in a TO-247 package Production